Past District Governor
with years of service and Club

District #2  
1916-1917 Thomas K. Smith Syracuse 
1917-1918 F.D. Van Amburgh New York City
     
District #4      
1918-1919 S. A. Luke Ottowa
1919-1920 F.D.Eidbury Niagara Fall, NY
1920-1921 H.G. Stanton Toronto
1921-1922 Hart Seeley Waverly
     
District #28  
1922-1923 William Cairus  Toronto 
1923-1924 Edwin R. Weeks  Binghampton 
1924-1925 Clarence B. Williams  Utica 
1925-1926 Joseph S. Rogers  Quebec 
1926-1927 William Campbell  Rochester
     
District #27  
1926-1927 Joseph R. Hanley  Perry 
     
District #28  
1927-1928 John J. Allen  Ottawa 
1928-1929 Arthur Stiles  Owego 
     
District #27  
1928-1929 Robert C. Turnbull  Bath 
     
District #28  
1929-1930 John Nelson  Montreal 
1930-1931 Glydon H. Crocker  Cortland 
1931-1932 Donald A. Lewis  Brockville 
1932-1933 L. Dudley Field  Rochester 
1933-1934 William R. Allen  Montreal 
1934-1935 Boyd Little  Clifton Springs 
1935-1936 Frank Phillips  Ithaca 
1936-1937 Leland P. Hamilton  Oneonta 
     
District #171  
1937-1938 Phillip H. Huyuk  Kingston 
1938-1939 Harry E. Hovey  Geneva 
1939-1940 Walter A. Lindell  Elmira 
1940-1941 Dr. Arthur W. Smith  Rochester 
1941-1942 Clare C. Bateman  Dansville 
1942-1943 Frank Fisk  Canandaigua 
1943-1944 Floyd W. English  Corning 
1944-1945 Kenneth Oberle  Pittsford 
1945-1946 J. N. Norwood  Perry 
1946-1947 George S. Coburn  Perry 
1947-1948 LeRoy Collins  Rochester 
1948-1949 Dr. George Hucker  Geneva 
     
District #251  
1949-1950 Elmore Ayers  Clyde 
1950-1951 Vernon Ayers  Canandaigua 
1951-1952 Ivan R. Wood Mt. Morris 
1952-1953 Delevan W. Gates Watkins-Montour 
1953-1954 John E. Loveless  Clifton Springs 
1954-1955 Harry Sheppard  Elmira Heights 
1955-1956 Dr. Wesley Haines  Penn Yan 
1956-1957 Clarence L. Burton  Penfield 
     
District #712  
1957-1958 Raph Mason  Wolcott 
1958-1959 Walter E. Oakley  Corning 
1959-1960 Arthur E. Warren  Canandaigua 
1960-1961 Donald Merriam  Seneca Falls 
1961-1962 John F. Tobin  East Rochester 
1962-1963 W. Neil Marvin  Geneva 
1963-1964 John King  Rush-Henrietta 
1964-1965 Realto E. Cherne  Rochester 
1965-1966 G. Ronald Prescott  Perry 
1966-1967 Ray Simmons  Elmira 
1967-1968 Andrew F. Haynes  Fillmore 
1968-1969 Raymond E. Hughes  Canandaigua 
1969-1970 Richard H. Deane  Webster 
1970-1971 Leon H. Swarthout  Fillmore 
1971-1972 Milton C. Matthews  Brighton 
1972-1973 Charles J. Dittmar  Williamson 
1973-1974 Dr. Richard Hallstead  Canandaigua 
1974-1975 Rev. Lester J. Wilcox  Mt. Morris 
1975-1976 Milo E. VanHall  Hornell 
1976-1977 John H. Potter  Rochester 
1977-1978 Howard W. Smith  Clifton Springs 
1978-1979 Frank H. Shelansky Jr.  Canandiagua 
1979-1980 George C. Gold Jr.  Elmira 
1980-1981 Dr. Ernest W. Bodenstab  Wellsville 
1981-1982 R. Clinton Emery  Fairport 
1982-1983 Loris H. Conrad  Rochester 
1983-1984 Harry B. Cohn  Bath 
1984-1985 F. Howard Fischer  Canandiagua 
1985-1986 F. Howard Fischer  Canandaigua 
1986-1987 Dr. William A. Stirling  Sodus 
1987-1988 John E. Swett  Rochester 
1988-1989 Dr. William Grossman  Livonia 
1989-1990 James E. Wilkison  Brockport 
1990-1991 Joseph M. Berta  Geneva 
     
District #7120  
1991-1992 Roger Ressman Spencerport 
1992-1993 Willis M. Butler  Ontario-Walworth 
1993-1994 Edward J. Cullen  Watkins-Montour 
1994-1995 Robert W. Hunt  Corning 
1995-1996 Dr. Mahendra Shah Elmira Heights 
1996-1997 Harry K. Blaeser  Rochester 
1997-1998 Ralph Kommer  Palmyra-Macedon 
1998-1999 Charles S. Turner  Brighton 
1999-2000 Robert P. Gaffney  Hornell 
2000-2001 John K. Best  Penfield 
2001-2002 David E. Ryan  Watkins-Montour 
2002-2003 Donald W. Alhart  Rochester 
2003-2004 Teresa E. Hall  Canandaigua
2004-2005 Charles H. Clemens  Elmira Heights 
2005-2006 Eric S. Parker  Perry 
2006-2007 James Holden  Canandaigua 
2007-2008 John Hall  Fairport 
2008-2009 Michael Leone  Irondequoit 
2009-2010 Mark Wyse  Ontario-Walworth 
2010-2011 Jeffrey Krans  Penn Yan 
2011-2012 Norma Madayag-Reilly  Newark 
2012-2013 J. Gaven Hurley  Pittsford 
2013-2014 Ellen Hughes Waterloo
2014-2015 Scott C. MacDonnell Clifton Springs
2015-2016 William F. Gormont Greece
2016-2017 Tom Rogers Canandaigua 
2017-2018 Don Milton Penfield 
 
Sponsors